خانه / اطلاعات سفر به مالزی / مسجد زاهر مالزی (Zahir Mosque)
مسجد زاهر مالزی
مسجد زاهر مالزی

مسجد زاهر مالزی (Zahir Mosque)

مسجد زاهر مالزی (Zahir Mosque) به عنوان یکی از ۱۰ مسجد زیبای جهان انتخاب شده است که در ایالت کداح مالزی و در شهر الورستار پایتخت ایالت کداح قرار دارد. این مسجد که یکی از قدیمی ترین مساجد مالزی است، در ابتدای قرن بیستم ، در سال ۱۹۱۲ در محل جنگجویان ایالت کداح ساخته شد. جنگجویان کداح درحال دفاع از این ایالت در مقابل ساکنان صیام (تایلندی ها) در سال ۱۸۲۱ شهید شدند. این مسجد نمونه ای بی نظیر از معماری مالایی-اسلامی به شمار می رود. با ادامه این بخش از سری مقالات اطلاعات سفر همراه ما باشید تا بیشتر با این مسجد معروف آشنا شویم.

مسجد زاهر که از جاذبه های گردشگری مالزی به شمار می رود، در فضایی به مساحت ۱۱ هزار متر مربع ساخته شده است. معماری این مسجد از مسجد عزیزی در شمال سوماترا و همچنین تصویر مرحوم سلطان محمد جیوا زین العابدین دوم الهام گرفته است. دشبستان اصلی آن ۶۲ متر در ۶۲ متر مساحت داشته و ایوانی به ارتفاع ۴/۲ متر دارد.

مسجد زاهر مالزی
مسجد زاهر مالزی

مسجد کداح را با مناره های با شکوه و گنبدهای سیاه رنگش، نمونه زیبای معماری مالایی اسلامی می دانند. این مسجد دارای پنج گنبد سیاه و بزرگ است که نماد پنج رکن اصلی در اسلام است. گنبد اصلی آن در بخش شمال شرقی ساختمان این مسجد قرار داد. این مسجد از ۴ بخش ویژه مؤذن ها برخوردار است و هر بخش آن به واسطه یک گنبد پوشانده شده است.

مسجد زاهر یکی از زیباترین مساجد سراسر جهان است. این مسجد به محل برگزاری مراسم سالانه مسابقات قرائت قرآن مالزی نیز شهرت یافته است. در نزدیکی این مسجد یک دادگاه و یک مدرسه پیش دبستانی برای کودکان زیر ۶ سال واقع شده است.

مسجد زاهر مالزی
مسجد زاهر مالزی

چطور برویم؟

اگر تور مالزی را انتخاب کرده اید و می خواهید از این مسجد دیدن کنید. به دو روش خودرو و قطار می توانید به الور ستار بروید. از کوالالامپور، وارد بزرگراه شمال-جنوب (PLUS) شوید، به سمت شمال و در مسیری که به کداح منتهی می شود، حرکت کنید، سپس وارد خروجی الور ستار سلاتان (تقاطع ۱۷۷) شوید و به الور ستار، که ۴ کیلومتر با این خروجی فاصله دارد، بروید. کرتاپی تانا ملایو برهاد (KTMB) به طور مرتب خدمات قطار از کوالالامپور به الور ستار در کداح را ارائه می دهد.

مسجد زاهر مالزی
مسجد زاهر مالزی

 

مطلب پیشنهادی

آشنایی با کاخ سلطنتی جواهر شرق

آشنایی با کاخ سلطنتی جواهر شرق

یکی از باشکوه ترین کاخهای گیتی افق ها خلق شده در مالزی . این کاخ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *