خانه / اطلاعات سفر به مالزی / غول پیکرترین هواپیماها کدامند؟
غول پیکرترین هواپیماها کدامند؟
غول پیکرترین هواپیماها کدامند؟

غول پیکرترین هواپیماها کدامند؟

اگر اخبار مربوط به هواپیماها را دنبال کنید حتما از رقابت شدید ایرباس و بوئینگ که سال‌هاست ادامه دارد آگاه هستید اگر هم به طور حرفه‌ای دنبال کننده اخبار مربوط به هواپیما‌ها نیستید مطمئنا نام این دو  شرکت هواپیماسازی بزرگ را شنیده‌اید.

در این مقاله به صورت مختصر غول پیکرترین هواپیماها را معرفی می‌کنیم که ساخته این دو شرکت هواپیمایی هستند. اگر تورهایی نظیر تور مالزی را برای سفر خود انتخاب کرده‌اید، و با هواپیمایی‌هایی نظیر امارات، قطری و اتحاد تصمیم به سفر دارید، به احتمال خیلی زیاد با این هواپیماها به سفر می‌پردازید.

۱) هواپیمای ایرباس A380

ایرباس یک شرکت هواپیمایی اروپایی است که بزرگترین هواپیماهای جت مسافربری را ساخته است. هواپیمای ایرباس A380 یک هواپیمای دو طبقه است که به عنوان بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان شناخته می‌شود. کاربرد این هواپیما برای سفرهای بین المللی و طولانی است وبالغ بر ۵۲۵ صندلی (در ۳ کلاس) دارد و در مدل‌هایی که تنها کلاس اقتصادی دارند ۸۵۳ مسافر جا می‌شود. در صورتی که تمایل داشته باشید تا بلیط هواپیما خود را به صورت فرست کلاس رزرو کنید، بهترین ایرلاین‌ها در این زمینه، هواپیمایی‌های اماراتی Emirates و Etihad می‌باشند.

ایرباس A380 هواپیمایی امارات
ایرباس A380 هواپیمایی امارات

این هواپیمای غول پیکر مدل‌های بسیاری دارد که هر کدام فرق های کوچکی با دیگر مدل ها می کند. کابین خلبان این هواپیما مانند دیگر مدل های ایرباس شیشه‌ای است و دوربین نمایش هواپیما از بیرون٫ صفحه کلید و سیستم پیشرفته ناوبری از دیگر امکانات کابین خلبان است.

هواپیمای ایرباس A380 به صورت غیر رسمی با نام سوپر جامبو می‌شناسند. این هواپیما اولین پرواز آزمایشی خود را در سال ۲۰۰۵ و اولین پرواز رسمی خود را در سال ۲۰۰۸ در امارات انجام داده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ایران پس از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۶ ، ۱۲ فروند از این مدل هواپیمای ایرباس سفارش داده است.

ایرباس A380 هواپیمایی بریتیش ایرویز
ایرباس A380 هواپیمایی بریتیش ایرویز

۲) بوئینگ ۷۴۷

بوئینگ ۷۴۷ پس از هواپیمای ایرباس A380 بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان شناخته می‌شود و نکته جالب اینجاست که قدمتی بسیار بیشتر از همتای ایرباسی خود دارد. این هواپیمای جت چهار موتوره  به جاموجت معروف است. ساختار این هواپیما به صورت دو طبقه است و می تواند ۵۵۰ مسافر را جا به جا کند.

بوئینگ 747 هواپیمایی لوفتهانزا (Lufthansa)
بوئینگ ۷۴۷ هواپیمایی لوفتهانزا (Lufthansa)

ساخت این هواپیما در زمان خود انقلابی بزرگ محسوب می شد و تا ۴۰ سال هم بدون هیچ رقیبی بزرگترین هواپیمای جهان بود. در دهه ۶۰ میلادی که طرح این هواپیما کشیده شد ارتش آمریکا برای تقویت ناوگان خود تعدادی زیادی از آن را خرید. هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در شش مدل مختلف طراحی شده است.مدل ۱۰۰-۷۴۷ قابلیت پرواز در سرعت ۹۶۷ کیلومتر بر ساعت را دارد.

مدل ۲۰۰-۷۴۷، ۴ موتوردارد و وزن ۳۷۷٬۸۴۰ کیلوگرم را در هنگام بلند شدن هواپیما تحمل می کند. ویژگی مدل ۳۰۰-۷۴۷ این است که طبقه دوم این هواپیما ۷ متر طولانی تر از بوئینگ ۲۰۰-۷۴۷ است. مدل۴۰۰-۷۴۷ تغییرات زیادی نسبت به  سه مدل قبلی کرده که شیشه ای بودن کابین خلبان، ایجاد بالکن های ۱٫۸ متری در انتهای بال ها و بهینه کردن سوخت موتر ها از مهم ترین این تغییرات است.

بوئینگ 747 هواپیمایی امارات (Cargo)
بوئینگ ۷۴۷ هواپیمایی امارات (Cargo)

مدل ۷۴۷ اس‌پی هم دارای بدنه ای کوتاه‌تر نسبت به مدل های قبلی است و قابلیت حمل سوخت بیشتری دارد. مدل ۷۴۷–۸ هم در طراحی بال‌ها و طول بدنه با مدل‌های قبلی تفاوت دارد و دراز تزین هواپیمای جهان شناخته می‌شود.

در هر صورت ما هر روزه شاهد پیشرفت علم وتکولوژی در زمینه هواپیماسازی هستیم وباید منتظر باشیم که ببینیم هواپیمای غول پیکر بعدی که ویژگی های منحصر به فرد تری نسبت به این دو دارد کِی و توسط کدام شرکت هواپیما سازی ساخته خواهد شد.

منبع: www.e-malaysia.ir

 

 

 

مطلب پیشنهادی

مالزی در نوروز 97 انتظار شما را می کشد...

مالزی در نوروز ۹۷ انتظار شما را می کشد…

پیش‌تر هم راجع به سفر آن هم در تعطیلات نوروزی صحبت کرده بودیم؛ تعطیلات نوروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *