مسجد نگارا کوالالامپور

مسجد نگارا کوالالامپور

همانطور که در بالا هم گفتیم مسجد نگارا کوالالامپور یکی از جاذبه های گردش جهانگردی تاریخی این شهر است که در پایتخت کشور مالزی قرار دارد و سالانه گردشگران فراوانی از سراسر دنیا به سمت این شهر سفر می کنند تا از مسجد نگارا در کوالا دیدن کنند. این مسجد یکی از بناهای تاریخی و مهم کشور مالزی به شمار می رود و معماری باشکوه آن سبب شده تا در بین دوستداران معماری بسیار حائز رتبه باشد.

مسجد نگارا کوالالامپور

این مسجد در کوالا رمزآگین از یگانگی، وحد و استقلال کشور مالزی است و سیرالملوك سابقه زمان منحصر به فردی دارد که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد. معماری فوق العاده و جالب این مسجد در کنار تاریخ این مسجد، باعث توفیر آن از دیگر مسجد‌ها شده است. وعظ سفارش كردن اندرز دادن می کنیم که اگر قصد سفر به کشور مالزی را دارید، بازبینی از مسجد نگارا در کوالالامپور را هرگز از دست ندهید.

مختصری از تاریخ ساخت مسجد نگارا

ساخت مسجد نگارا در کوالالامپور از سال ۱۹۵۸ آغاز شد و در سال ۱۹۶۵ به اتمام رسید. این مسجد یک میراث ملی در کشور مالزی است و وصیت ساخت آن در سال ۱۹۵۸ توسط وزیرهای اصلی ۱۱ ایالت کشور مالزی در فدراسیون مالایا نیز مطرح گشت. اعضای این فدراسیون در ابتدا نام نخست وزیر کشور که «توکونو عبدالرحمان پطره الحاج» بود را برای نام گذاری مسجد نگارا انتخاب کردند اما شخص نخست وزیر نپذیرفت. توکونو در خصوص نام گذاری این مسجد نیز اندرز داد که این مسجد را به «مسجد نگارا» نامگذاری کنند تا نماد وحدت فرهنگ‌های گوناگون درون کشور و همچنین راهی برای تشکر از دادار برای استقلال صلح آمیز کشور مالزی باشد.

معماری مسجد نگارا در کوالالامپور

ساخت مسجد نگارا در کوالالامپور حدودا سه سال طول کشید و جالب است بدانید که در ساخت آن از مساجد کشورهای ترکیه، ایران، عربستان سعودی، هند، پاکستان و امارات متحده عربی و اسپانیا نیز الهام گرفته شده است. از جمله خصوصیت های برجسته ی این مساجد می توان به گلدسته ی ۷۳ متری که بر فراز آن قرار غمین و همان گنبد بنتی ۱۶ ضلعی آن که شبیه به یک چتر باز نیز كنایه داشت. مسجد نگارا در کوالالامپور توسعه پذیرش ۵۰۰۰ نفر را داراست ، این مسجد در میان باغ ۱۳ هکتاری در شهر کوالالامپور قرار بست است و در وسط سقف نفش هایی از آیه های قرآنی بر روی فلز «آلومینیوم» آن نیز قرار دارد که همین خود از مسجد آبی که در شهر استانبول ترکیه واقع است نیز الهام گرفته شده است. این مسجد در سال ۱۹۸۷ مورد بازسازی‌های بزرگی قرار گرفت و رنگ بتنی گنبد، جای خود را به طیف دلنشینی از رنگ‌هایی مانند سبز و آبی داد.

 

 

مسجد نگارا کوالالامپور

نمای داخلی مسجد نگارا

آنچه که باید گردشگران در خصوص مسجد نگارا بدانند نوع پوشش به منظور ورود می باشد. لازم به ذکر است که برای ورود به مسجد نگارا در کوالالامپور می بایست پوششتان کامل باشد و در غیر این صورت از ورود شما به مسجد خودداری می گردد. البته آشفته نباشید در صورتی که شما چادر همراه نداشته باشید در دروازه مسجد به شما به صورت رایگان چادر ارائه می شود تا با حجاب اسلامی وارد مسجد نگارا در کوالالامپور بشوید.

جالب است بدانید مسجد نگارا در کوالالامپور در میان مجموعه از باغ ها و چشمه های آب قرار متالم است. در یک ۱ کیلومتری این مسجد باغ های بسیار جذابی وجود دارد که می توانید بعد از بازدید از این مسجد به سمت آن ها بروید و حال و هوایتان را تغییر دهید. همچنین یک باغ مرغ هم در باغ های كرانه ها این مسجد وجود دارد با بیش از ۳۰۰۰ طیر از بیش از ۲۰۰ گونه ی مختلف که همگی در کنار هم می توانند یک تفریح تمام اعیار را برایتان به سوغات بیاورند.

لازم به ذکر است که بگوییم دادن غذا و عکسبرداری از مرغان در این باغ مجاز است.در حال حاضر مسجد نگارا در قلب شهر زیبا و دیدنی کوالالامپور قرار دارد و مایه فخر و استقلال این کشور به شمار می رود.

مسجد نگارا کوالالامپور

بهترین زمان بازدید مسجد نگارا

با توجه به این که کوالالامپور در منطقه ای استوایی قرار دارد در اغلب خاصه سال شرایطی معتدل و تابستان طور دارد. از همین رو در این شهر خبری از تابستان های گرم و زمستان های سرد نیست و اکثر روزهای سال آب و هوای مطبوعی را شاهد خواهید بود. شلوغ ترین ماه های این شهر اردیبهشت تا مرداد، آذر، دی و بهمن است، چرا که نه خبری از رطوبت هست و بارش ها گرمسیری از همین رو گردشگران زیادی این فصل از سال را برای سفر خودشان انتخاب می کنند. دیگر ماه هایی که نام آن ها برده نشده هم می تواند برای سفر خارجی به مالزی خوب باشد به شرطی که شما سازگاری با آب و هوای مختلف را داشته باشید.

مطلب پیشنهادی

چند جاذبه گردشگر خاص مالزی

یکی از مواردی که سبب معروف شدن بیش از پیش کشور مالزی شده است، جاذبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *