خانه / کوالالامپور / جاذبه های گردشگری کوالالامپور / مسجد جامع کوالالامپور (Jamek Mosque Kuala Lumpur)
مسجد جامع کوالالامپور
مسجد جامع کوالالامپور

مسجد جامع کوالالامپور (Jamek Mosque Kuala Lumpur)

 مسجد جامع یکی از جاذبه های گردشگری کوالالامپور است که در محل تلاقی دو رود کلانگ و گومباک، در قدیمی ترین محله کوالالامپور، محله تون پرئا واقع شده است. منظره شب این مسجد و به طور کل این محله بی نظیر است. محل بنای این مسجد در گذشته قبرستان مالایی ها بوده است. در سال ۱۹۰۷ توسط معمار هوبوک ساخته شده است و در ۲۳ دسامبر ۱۹۰۹ به دستور سلطان سلانگور افتتاح شد. هزینه ساخت مسجد از بودجه ملی دولت مالزی تأمین شد.

مسجد جامع کوالالامپور
مسجد جامع کوالالامپور

مسجد جامع کوالالامپور (Jamek Mosque) اولین مسجد بزرگ کوالالامپور بود، تا زمانی مسجد نگارا در سال ۱۹۶۵ در نزدیکی ایستگاه راه آهن ساخته شد. سبک معماری این مسجد دارای ویژگی‌های مغولی و مراکشی است و نشانه‌هایی از طرح‌های اسپانیایی نیز در آن دیده می‌شود. در گوشه ها و ورودی مسجد تعداد زیادی چترهای کوچک می بینید که مشابه آنها در معماری اسلامی مغول در شمال کشور هند است.

مسجد جامع دارای ۲ مناره اصلی با رنگهای قرمز و سفید است که با ارتفاع ۲۶٫۸  متر و به حالت چتر به چشم می خورند. زیبایی مناره ها باعث تمایز این مسجد از مساجد دیگر شهر است. در این مسجد ۳ گنبد خواهید دید که شبستان اصلی را احاطه کرده اند. گنبد مرکزی ۲۱٫۳ متر ارتفاع دارد و بزرگترین گنبد این مسجد محسوب می شود. این گنبد در سال ۱۹۹۰ فروریخت و مجددا بازسازی شده است.

مسجد جامع کوالالامپور
مسجد جامع کوالالامپور

مردم بومی این مسجد را به عنوان مسجد جمعه می شناسند. امروزه این مسجد در روزهای جمعه پذیرای نمازگزارانی است که برای اقامه نماز جمعه به آن محل می آیند و حتی خیابانهای اطراف را نیز پر می کنند. بسیاری از وقایع تاریخی مالزی در این مکان بوقوع پیوسته است. درسال ۱۸۰۵ معدنچیان در این محل تجهیزات و نیازهای خود را تامین می کردند و سپس به سمت جنگل جایی که به دنبال کشف روی بوده اند حرکت می کردند.

مترو انتخاب خوبی برای رفتن به این مسجد است. اگر تور کوالالامپور را انتخاب کرده اید، در هر کجای شهر که باشید می توانید به راحتی با مترو به این مکان بیاید. اسم یکی از ایستگاه های مترو به همین اسم یعنی مسجد جامع است .

مسجد جامع کوالالامپور
مسجد جامع کوالالامپور

مطلب پیشنهادی

پارک های ملی مالزی

مالزی کشوری چند فرهنگی با پرسپكتیو و طبیعتی تماشایی است که این نعمت ها را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *