خانه / کوالالامپور / جاذبه های گردشگری کوالالامپور / آشنایی با مجموعه غارهای باتو

آشنایی با مجموعه غارهای باتو

مجموعه غارهای باتو (Batu Caves) یکی از پر ویزیت كنترل ترین گیرایی كشش های گردشگری شهر کوالالامپور است. این آلبوم از یک تپه بزرگ آهکی که سه غار اصلی و بزرگ و چندین و چند غار فرعی کوچک دارد، تشکیل شده است. این نیایشگاه غاری، در حدود ۱۱ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور واقع شده است. علاوه بر وصله زینت های نهادین این غارها، مجسمه هایی كهن و زیبا در دل غار اصلی و اطرافش وجود دارند که شهروندان فراوانی برای تماشای آن ها به داخل غارها می روند. گفته می شود که این غارها، حدود ۴۰۰ میلیون سال قبل خلق شده اند و یکی از مکان های مقدس هندوها هستند. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری کوالالامپور در مورد آشنایی با مجموعه غارهای باتو بیشتر می گوییم.

مجموعه قدیمی تفریحی غارهای باتو

طبق کاوش های عتیق شناسی در این منطقه، آدم های آغازین به نام هومو ساپین ها (Homo – Sapien) در این غار سکونت می کردند. بعد ها، قوم تموان (Temuan) هم این غارها را برای زندگی خود آزادگی کردند. این مکان كلكسیون ایست از یک مکان ذاتی زیبا با خصیصه مختصه هایی ویژه اختصاصی به فرد، یک مکان فرهنگی – پارسا و نیز یک مکان تاریخی.

Cathedral Cave بزرگترین و دلبر ترین غار این آلبوم است که خانه ها و مدفن های بسیاری در عمق ۱۰۰ متری آن وجود دارد. در پای تپه باتو، دو غار بزرگ و معشوق دیگر هم وجود دارند که گردشگران از آن ها ویزیت كنترل می کنند. این غارها، غار گالری هنر (The Art Gallery Cave) و غار موزه (Museum Cave) هستند که درونشان نگارگری طراحی ها و آثار هنری كثرت از هندوها وجود دارد.

ورودی غارهای باتو

یکی از دیدنی ترین بخش های این محوطه، عكس زرین فام حدود ۴۲ متری هردری به هندوهاست که در حق الورود غار قرار دارد. اگر از کنار این مجسمه  حدود ۲۷۲ پله را بالا بروید، به منطقه ای می رسید که می توان تابلو گاز پینه از شهر کوالالامپور را آگاهی کرد. همایون خوش یمن های مازاد یدكی در اكناف این غارها خوش زیستن می کنند. خجسته هایی که کمی هم سربه هوا اند و شاید برایتان مشکل ایجاد کنند! این ناحیه همچنین یکی از كامل بلوز ركابی منطقه ها برای میل مندان به ورزش صخره نوردی در مالزی است.

میمون های غارهای باتو کوالالامپور

در دهه ۱۸۷۰ میلادی، توجه درجه ها استعماری بریتانیا و نیز یک تكوین گرد گمنام آمریکایی به نام ویلیام هورنادای به این مکان جلب شد. در همین اوقات بود که نام غارهای باتو در تمام دنیا بر سر زبان ها افتاد و سفرها به مالزی برای دیدن این اثر دنیوی كلی آغاز شد. در حدود سال ۱۹۲۰، پله هایی چوبی در این مکان تاسیس شد تا بازدیدکنندگان و گردشگران راحت تر بتوانند به بالای غار بروند. پس از چن سال، پله های متقن بتنی جای این این پله های چوبی را گرفتند. از آن زمان تاکنون، غارهای باتو که نام خود را هم از رود باتو که در نزدیكی همسایگی آن شیوع دارد متاثر اند، به آدرس یکی از نامدار ترین جاذبه های سیاحت کشور مالزی شناخته می شوند. این منطقه، به خصوص در زمان انجام مهمانی تایپوسام زیاد شلوغ می شود.

تایپوسام

غارهای باتو مکان اصلی اجرا ادا مهمانی سالیانه تایپوسام در کشور مالزی است. در طول مدت برگزاری این جشنواره، الوف گردشگر داخلی و برونی به این ناحیه سفر می کنند. این بزم معمولا در پسین ماه ژانویه هر سال برگزار می گردد. فرآیند جشن تایپوسام از شب قبل در مکان دیگری در مرکز شهر آغاز می شود و روز بعد در این غارها دنباله می یابد. با ورود مردم به این غارها، این بزم رنگارنگ هم به طور رسمی آغاز می شود و حدود ۸ ساعت به طول می انجامد. در عید قبلی، حدود ۱ میلیون گردشگر شرکت کردند. این یکی از بزرگترین اجتماعات بشری در دنیاست.

در دیرینه مردم هدایایی را بر روی شیئی به نام “کاوادیس” در این بزم می آوردند. کاوادیس را حتما در فیلم ها دیده اید، نوعی ادوات که بر روی شانه قرار می گیرد و در دو طرفش دو سطل برای حمل اشیایی وجود دارند. این کاوادیس ها را طبق معمول توسط پر طاووس تزئین می کردند. برخی از این کاوادیس ها حدود ۱۰۰ کیلو وزن داشتند! بنابراین، شما برای حمل آن ها باید قدرت بدنی بالایی داشته باشید.

فستیوال تایپوسام

برخی از شرکت کنندگان در این مراسم، بدن خودشان را به وسیله میخ یا سوزن هایی فاق می کنند! این صحنه ایست که شاید برخی از گردشگران مایل نباشند آن را ببینند، ولی در صورت سفر به این ناحیه در طول ارتكاب این مراسم، حتما آن را خواهید دید! غزارت از شرکت کنندگان در این جشنواره، تا انتهای غار پیاده روی می کنند. رفتن تا انتهای این غارها کار هرکسی نیست و نیاز به قدرت بدنی و توازن زیاد زیادی دارد.

مطلب پیشنهادی

موزه ملی مالزی

موزه ملی مالزی (National Museum)

موزه ملی مالزی (National Museum) یک موزه واقع در خیابان Damansara در کوالالامپور، مالزی است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *