کشور مالزی
کشور مالزی

مالزی

مالزی یکی از کشور های واقع در جنوب شرقی آسیا است؛ پایتخت آن کوالالامپور و زبان رسمی مردمش مالایی می باشد. کشور فدرال مالزی شامل ۱۱ ایالت می باشد و از لحاظ جغرافيائی از دو قسمت کاملا جدا تشکيل شده:

مالزی غربی یا شبه جزیره مالزی که از شمال با تایلند هم مرز است و از طریق جاده شوسه شهر جوهور در جنوب به سنگاپور متصل می‌گردد. شبه جزیره مالزی شامل سلطان نشینهای جوهور، کداه، پاهنگ، نگری سمبیلان، کلانتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا بوده و دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور در بخش غربی مالزی واقع شده اند.

بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی که در بخش شمالی جزیره بورنئو واقع شده و ضمن داشتن مرز با اندونزی، تحت حکومت سلطان نشین برونئی قرار دارد. مالزی شرقی شامل ایالات ساباح و ساراواک و حوزه فدرال لابوآن می‌باشد.

تاریخچه مالزی:

زمین های حاصلخيز  و طبيعت مناسب قطعا عوامل مهمى بوده اند تا مالزى يکى از اولين سکونتگاه هاى بشر باشد. آثار سنگى به دست آمده در لنگوگ در پراک و نيز در غار نباه در ساراواک سند بر تایید اين موضوع هستند.

از اولين ساکنان مالزى به عنوان اورنگ اصلی نام برده می شود و سابقه حضور آنها در مالزى احتمالاً به پنج هزار سال قبل باز می گردد. ساکنان اوليه احتمالاً گروه هایى بودند که از چين و تبت به سمت جنوب شرق آسيا و شبه جزيره مالايا مهاجرت نمودند. اين افراد از نژاد زرد و يا چينى و مغولى بودند و در سرزمين جديد نيز مدتها مانند سرزمين قبلى خود به حالت ابتدائى و قبيله اى زندگى می کردند. مردم مالايو به تدريج در جزاير مختلف سکنا گزيدند و اجتماعات کوچکى را پديد آوردند. مالايوهاى شبه جزيره وابستگى نزديکى با مالايوهاى سوماترا داشتند و براى قرنه ا تنگه مالاکا خط جداکنندهاى ميان دو ملت نبود. مالايوها به همراه اورنگ اصلی مردم بومى مالزى امروز را تشکيل می دهند مجموعاً از آنها به عنوان بوميپوترا یا پسران زمين نام برده می شود.

اقتصاد مالزی:

سیستم اقتصادی مالزی یکی از موفق ترین سیستم های اقتصادی جنوب شرق آسیا قلمداد می گردد. این کشور با جمعیتی حدود ۲۵ میلیون نفر و مساحتی در حدود ۳۳۰ هزار کیلومتر مربع دارای رشد بیش از ۷ درصدی تولید ناخالص ملی می باشد.

اقتصاد مالزی به صورت نظام بازار آزاد بوده و شركت‌های خارجی (غربی) زيادی به‌خصوص از آمريكا، آلمان، ژاپن، سنگاپور، تايوان و سوئد، سرمايه‌گذاری زيادی در اين كشور كرده‌اند. عمده‌ترين منبع درآمد مالزی، صنعت كشاورزی، درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز، كائوچوهای طبيعي، قلع، روغن نخل، تجهيزات الكترونيكی نساجی و عوايد ناشی از صنعت گردشگری و تورهای مالزی و ماليات است.

فرهنگ مالزی:

تركيب فرهنگی مالزی توسط فرهنگ های مختلفي شكل گرفته است، كه فقط بعضی از آنها توانستند تاثير بسزايی بر كشور داشته باشند. مهمترين آنها فرهنگ مالايی سنتی و فرهنگ دو فرقه غالب ديگر كه بعنوان طرفهای تجاری مالزی در طول تاريخ محسوب می شدند، كه عبارتند از چينی ها و هندی ها. اين سه گروه اصلی با قبيله های متفرقه تلفيق شده اند كه اغلب آنها در جنگل و يا مناطق ساحلی بورنيئو زندگی می كنند. اگرچه هر يك از اين قبيله ها به شدت سنتها و تركيب سنتی جامعه خود را حفظ كرده اند، بلكه آنها با تركيب با يكديگر نسل جديد متفاوتی از مالزی جديد را ايجاد كرده اند.

گردشگری در مالزی:

شبه جزیره مالزی به دلیل وجود سواحل بی شمار و گوناگون در بخش‌های مختلف، یکی از بزرگترین و مهمترین جاذبه های گردشگری مالزی و مکان های غواصی در دنیا محسوب می شود. از جمله محدوده ساراواک به سبب داشتن آب های شفاف و گوناگونی ماهی‌ها از زیباترین جاذبه‌های گردشگری مالزی به شمار می‌رود.

مالزی به دلیل داشتن طبیعت زیبا و استوایی، مکان های بسیاری را برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت ارائه می‌کند. تامان نگارا یا جنگل ملی مالزی از قدیمی‌ترین جنگل های جهان و مهم ترین جاذبه های گردشگری مالزی به شمار می‌رود.

در سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی نیز جزایر بسیار زیبا و بکری وجود دارند که از آن جمله ها می توان به  جزیره پرهنتیان، جزیره لنکاوی، جزیره ردانگ و جزیره تیومان اشاره کرد. جزیره لنکاوی در شمال غربی مالزی واقع شده‌است و در زبان مالایی به معنی جزیره عقاب سرخ قهوه‌ای است.جزیره لنکاوی با جزیره کیش در خلیج پارس خواهر خوانده هستند.

برج‌های دوقلوی پتروناس که در حال حاضر بلندترین برجهای دوقلوی جهان هستند، یکی از جاذبه های توریستی شهر کوالالامپور را بوجود آورده‌اند. این برج ها متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی می‌باشند.

مجسمه ایستاده بودا در منطقه باتو کیو شهر کوالالامپور بلندترین مجسمه ایستاده دنیاست که همه ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا از دیدن می کنند.

پارک پرنده‌ها نیز بزرگترین باغ پرنده‌های روباز در دنیاست که در شهر کوالالامپور واقع شده است .

بلندیهای گنتینگ و مجموعه هتلها و رستورانها به همراه تنها کازینو موجود در مالزی در فاصله کمی از کوالالامپور نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگران در مالزی می‌باشد. بازارهای محلی و فروشگاههای بسیار بزرگ داخل شهر کوالالامپور نیز شاید یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری کوالالامپور برای عده‌ای از گردشگران باشد.

آب و هوای مالزی:

کشور مالزی در نظر بسياری از اروپاييان، كشوری با آب و هوای مطبوع برای فرار از روزهای ابری دلتنگ کننده و زمستانهای سرد غم انگیز اروپا می باشد. بسياری از آسیایی های ساكن در اطراف این منطقه، آب و هوای منطقه را تحسین می کنند. مالزی داراي آب و هوايي نسبتا گرم ،بارانی و مرطوب می باشد و دارای دو فصل مشخص مي باشد. آب و هواي استوايي در مالزی در معرض بادهاي موسمي باران آور جنوب غربي ( آپريل تا اكتبر) و شمال شرقي ( اكتبر تا فوريه) است. شدت نور خورشید بوسیله بادها و بارانهای موسمی از اقیانوس هند و دریای جنوبی چین به مقدار زیاد تعدیل می شود. ميزان بارندگی درآپریل و نوامبر به بالاترين ميزان خود مي رسد. كه به طور میانگین میزان بارندگی در این دو ماه بیش از ۲۵۰ میلی لیتر است.

مطلب پیشنهادی

نحوه ی اخذ ویزای کار مالزی

نحوه ی اخذ ویزای کار مالزی

کشور مالزی از كاملاً کشورهای آسیاییست که در سال های انتهایی به رشد اقتصادی درخور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *